پانسمان کامفیل و انواع آن بازدید ۶۲۹

کامفیل و انواع آن

وقتی که زخم بستر در حالت اولیه خود قرار دارد و ترشحات آن کم تا متوسط است، از کامفیل و انواع آن میتوان به کامفیل ماده دار یا کامفیل مربعی اشاره کرد که به عنوان لایه محافظ پوست استفاده می شوند. و با رساندن رطوبت به آن و پیشگیری از پدید آمدن زخم بستر مراحل درمان را سریع تر کرد . از این گونه پانسمان به عنوان پانسمان ثانویه ، بر روی ژل های بیاتین آلژینات ، پیوریلون و بیاتین آلژینات نقره نیز می توان استفاده کرد.

زمان معینی برای تعویض پانسمان کامفیل در نظر گرفته نشده است ، زیرا بسته به میزان ترشح زخم است که چه وقت پانسمان را باید عوض کرد یا این کار را انجام نداد. نشانه ای که ما را آگاه می سازد که زمان تعویض پانسمان فرا رسیده یا نه اشباع شدن پانسمان و تغییر رنگ کامل سطوح خارجی پانسمان است! معمولا این مدت زمان ٢ یا ٣ روز و حداکثر یک هفته طول میکشد. انتخاب میزان پانسمان باید طوری باشد که حداقل از هر طرف زخم یک سانتی متر بیرون باشد. مراقبت از زخم های بستر یکی از بزرگترین و مهمترین مشکلات یک کادر پزشکی است.

یکی از قویترین و اصلی ترین برند های فعال در بخش تولید پانسمان زخم بستر،برند کلوپلاست است.

کامفیل و انواع آن ، پانسمان مناسب زخم

توجه داشته باشید که استفاده از پانسمان های نامناسب نه تنها به بهبود زخم کمک نمی کند. بلکه سبب پیدایش عوارض جدید نیز می شود. کامفیل مربعی از ذره های سلولزی که رطوبت را جذب میکنند ساخته شده است که در یک توده پلاستیکی و چسبنده قرار دارد. زمانی که پانسمان بر روی زخم قرار میگیرد.

این ذرات در تماس با اگزودای زخم را جذب خود می کنند و این باعث می شود ترکیب ژل مانندی که اغلب شیری رنگ است به دست آید. این ژل محیط مناسبی برای درمان زخم به وجود می آورد. از دیگر ویژگی های این ژل حفاظت از بافت گرانولاسیون است. که باعث کاهش قابل ملاحظه زخم می شود. سطح خارجی کامفیل چگونه است؟ سطح ان شفاف با لایه نیمه تراوا پوشیده شده است که با وجود اجازه تبخیر و عبور اکسیژن ، نسبت به میکروارگانیسم ها نفوذ ناپذیر هستند. این لایه را لایه باهوش نیز می نامند ، به دلیل این که منافذ بسیار ریزی در این لایه وجود دارد و این منافذ ریز رطوبت موجود در زخم که باعث تنگی و گشادی بستر آن می شود را تنظیم می کند.

ژل شیری رنگ موجود در کامفیل همانند یک چراغ راهنما عمل می کند و زمان پانسمان را نشان می دهد ، البته نباید پانسمان را بی دلیل و بی جهت عوض کرد. برای تعویض پانسمان باید اول از لبه ها شروع کرد ، و پس از آزاد کردن دو طرف لبه به سمت مرکز پانسمان حرکت می کنیم و آن را از زخم جدا می کنیم.

کامفیل و انواع آن

ویژگی ها کاربردی کامفیل

کامفیل شفاف تنها پانسمان از جنس هیدروکلوئید در سراسر جهان است. این پانسمان قابلیت آن را دارد که بدون برداشتن ان از روی زخم می توان مراحل درمان زخم را به خوبی مشاهده کرد. این پانسمان حتی قابل برش به اندازه دلخواه است. سطح بیرونی کامفیل غیر قابل نفوذ است و لبه های آن دارای دستگیره های پلاستیکی است که باعث در دست گرفتن کامفیل بدون استفاده از دست یا دستکش با سطح چسبنده پانسمان می شود. وجود ۷درصد آلژینات کلسیم در کامفیل شفاف ، بر افزایش ظرفیت جذب اگزودا نیفزاید و ژلی که از آن تشکیل می شود را قوام بیشتری می دهد.

بر روی کامفیل شفاف شبکه مدرجی قرار دارد که امکان ترسیم ، و بررسی تغییرات شکل و اندازه زخم را در هر دوره از تعویض پانسمان فراهم میکند. کامفیل شفاف به سطوح زخم نمی چسبد و تنها به پوست سالم اطراف زخم می چسبد زیرا این کار باعث می شود تعویض پانسمان با درد و آسیب کمتری همراه باشد. کامفیل شفاف نرم و منعطف است و بیماران آن را یک جسم مزاحم نمی دانند.

کامفیل و انواع آن

موارد مصرف کامفیل

برای پیشگیری و درمان زخم بستر در مراحل اولیه به ویژه در بیماران استراحت مطلق ، که تحرک و جابجایی ندارند کامفیل بسیار گزینه مناسبی است.

 

کامفیل و انواع آن ، مکانیسم عملکرد کامفیل ضد فشار

سطوح بیرونی کامفیل ضد فشار پوشیده شده از فوم های حلقوی است و قابلیت جدا شدن را دارد. با جدا کردن فوم ها ، به طوری که دایره به وجود آمده ، بزرگتر از اندازه زخم باشد. موقع خوابیدن بیماران روی زخم ، فشاری به زخم وارد نمی شود بلکه درد در اطراف زخم پخش میشود.

سطوح چسبنده کامفیل ضد فشار نیز از جنس پانسمان هیدروکلوئید است و مانند کامفیل مربعی است که با تنظیم شرایط رطوبتی زخم و جذب کردن اگزودا امکان درمان را بیش از پیش افزایش می دهد. در صورت فشرده شدن فوم خارجی کامفیل ضد فشار حتما تعویض گردد. این زمان معمولا برمبنای وضعیت زخم و وزن بیمار بین ۴ تا ٧ روز است و بهترین زمان برای تعویض است.

پی نوشت

متوجه شدید که کامفیل پانسمانی منعطف و نرم است و ابدا برای یک بیمار آزار دهنده نیست و پانسمان کامفیل برای بیمارانی که استراحت مطلق هستند فوق العاده است زیرا ضد فشار بوده و نسبت به سایر پانسمان ها کمتر حس می شود و همانطور که ذکر کردیم منعطف نیز هست ؛ همینطور هنگامی که بیمار بر روی زخم خود بخوابد کمترین فشار به زخم وارد خواهد شد و پانسمان درد را در حول و اطراف زخم پخش خواهد کرد.

پانسمان کامفیل و انواع آن ها تنها پانسمان هایی هستند که در روند بهبود و درمان ، زخم قابل مشاهده است و البته قابل برش نیز هست ، از علائم تعویض پانسمان هم می توان به تغییر رنگ و اشباع شدن آن اشاره نمود.

اما چرا گاهاً کامفیل را به پانسمان های معمولی ترجیح میدهند و در بسیاری از موارد آن را برتر میدانند ؟ همانطور که در بالا متذکر شدیم ، مشاهده زخم در روند بهبودی یکی از دلایل این موضوع است و از مزایای دیگر آن وقتی بیمار بر روی زخم فشار می آورد کمترین فشار به آن وارد می شود و در نهایت لازم به ذکر است که یکی از دلایل اصلی استفاده از پانسمان کامفیل ، روند سریع درمانی آن نسبت به سایر پانسمان ها است.

 

 

پانسمان کامفیل و انواع آن was last modified: دسامبر 31st, 2018 by Webnita
اشتراک گذاری با شما !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی رایگان